Aby doszło do sprawy rozwodowej, muszą zaistnieć pewne przesłanki. Nastąpić powinien trwały i zupełny rozkład wspólnego pożycia stron, czyli całkowity zanik więzi emocjonalnej, seksualnej i gospodarczej.
Do wniesienia sprawy rozwodowej niezbędne są takie dokumenty, jak:
- oryginał odpisu aktu małżeństwa,
- oryginał odpisu aktu urodzenia dziecka (jeżeli strony je mają),
- ewentualne umowy majątkowe małżeńskie.
Oprócz tego wymagana jest opłata sądowa w wysokości 600,00 zł, która jest niezbędna do tego, aby sąd rozpatrzył sprawę. Można ją uregulować przelewem na konto właściwego sądu lub zakupić w znakach sądowych w kasie sądu. Możliwe jest też staranie się o zwolnienie z kosztów sądowych. Składa się wówczas specjalny wniosek wraz z oświadczeniem o stanie rodzinnym i majątkowym. Formularz dostępny jest w sądzie lub na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
W pozwie powinno znaleźć się żądanie rozwiązania związku małżeńskiego przez rozwód. Gdy dodatkowo małżonkowie mają jeszcze wspólne małoletnie dzieci, wówczas w tym piśmie musi zostać uwzględnione żądanie dotyczące władzy rodzicielskiej, jej zakresu, kontaktów z dzieckiem, kosztów utrzymania i wychowania. Podczas rozpraw rozwodowych sąd jednocześnie rozstrzyga także o podziale władzy rodzicielskiej nad małoletnim dzieckiem małżonków i kontaktach z dzieckiem. Decyduje także, w jakiej wysokości każdy z rozwiedzionych małżonków powinien partycypować w kosztach utrzymania i wychowania dziecka.
W piśmie w sprawie rozwodu, które przygotować może adwokat z naszej kancelarii w Warszawie, warto zawrzeć wniosek o zabezpieczenie powództwa. Oznacza to, że sąd na czas trwania procesu ureguluje kwestię kontaktów z dzieckiem lub zadecyduje, w jakiej wysokości drugi małżonek będzie partycypować w kosztach jego utrzymania i wychowania.
W sprawach rozwodowych formalne rozstanie małżonków może zostać orzeczone:
- z wyłącznej z winy jednego z nich,
- na podstawie obustronnej winy,
- bez orzekania o winie małżonków – na zgodny wniosek stron.
Rolą dobrego prawnika – pełnomocnika, jest pomoc klientowi w zakresie pozyskania dowodów w sprawie. Mogą nimi być, m.in.:
- zeznania świadków,
- wykazy połączeń telefonicznych,
- wiadomości e-mail,
- sms-y (wiadomości tekstowe),
- zeznania stron procesu etc.
Dla sądu nie ma znaczenia ich ilość. Może uznać bowiem, że każdy dowód jest wystarczający do dokonania rozstrzygnięcia.
Jeżeli stronie lub stronom zależy na „rozwodzie kościelnym”, który jest postępowaniem zmierzającym do stwierdzenia nieważności małżeństwa, ze względu na specyfikę prawa kanonicznego oraz samego postępowania, pomoc dobrego adwokata jest wręcz nieodzowna.